Dietoterapia zaburzeń odżywiania

szczegóły programu

Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, BED, inne) zaliczane są do chorób psychicznych, które wymagają kompleksowego leczenia. Jednoczesne prowadzenie pacjenta przez dietetyka, psychologa i lekarza ma ogromne znaczenie dla sukcesu przebiegu procesu terapeutycznego.

O zaburzeniach odżywiania mówi się „Tu nie chodzi o jedzenie” i częściowo jest to prawdziwe stwierdzenie – główna przyczyna dotyczy podłoża psychicznego. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mają zwykle zaburzony metabolizm, niedobory składników odżywczych, liczne przykre objawy i pogorszone wyniki badań. W niewłaściwy sposób myślą o jedzeniu, mają trudności z prawidłowym komponowaniem swoich posiłków.

Dlatego w skutecznej terapii oraz odpowiednim odżywieniu osoby chorej ważna jest rola dietetyka.

Dietetyk podejmuje się współpracy z osobą z zaburzeniami odżywiania jeśli stan psychofizyczny pacjenta jest stabilny i jest on pod kontrolą np. lekarza pediatry.
W Pracowni Dietetycznej HEVA pracujemy w zespole – jest możliwość uzyskania wsparcia dietetycznego oraz psychoterapeutycznego.

Jak może pomóc dietetyk?

Kluczowymi działaniami w zakresie pomocy dietetyka są:

• Edukacja na temat zasad prawidłowego odżywiania,

• Przeprowadzenie dokładnego wywiadu,

• Opracowanie indywidualnego planu dietetycznego,

• Praca nad schematami i sposobami myślenia związanymi z jedzeniem,

• Regularne spotkania i wsparcie w procesie,

• Nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach,

• Edukacja rodziców i bliskich – przekazanie praktycznych informacji odnośnie konstruktywnego wsparcia.

Jak możemy Ci pomóc?

Jeśli podejrzewasz, że anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie i inne mogą dotyczyć Ciebie – zapraszamy do kontaktu.

Jesteśmy zespołem specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem klinicznym. Oferujemy opiekę dietetyczną, ułożenie i modyfikowanie planu, pracę z przekonaniami, motywacją, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Współpracujemy z osobami w trakcie leczenia – z pacjentami i ich rodzicami. Działamy kompleksowo, wykorzystując wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Zapraszamy na spotkania w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze.

Jeśli jesteś rodzicem…

Terapia zaburzeń odżywiania u dziecka stanowi trudny okres zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Pojawiają się trudne emocje – lęk, bezsilność, poczucie winy. Szczególnie ważna jest edukacja i rozwijanie świadomości w zakresie mechanizmów zaburzeń i właściwej pomocy.
Zapraszamy Państwa na spotkania, w ramach których prowadzimy edukację w zakresie choroby i pokazujemy, jak mądrze wspierać dziecko w procesie zdrowienia. Istnieje możliwość towarzyszenia mu w konsultacjach bądź umówienia się na indywidualne spotkania dla rodziców i bliskich. Oferujemy również wsparcie psychologiczne.

Masz pytania? Napisz do nas!

Dzień dobry, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie, zachęcamy do kontaktu