Psychodietetyka – Sposoby myślenia a zachowania żywieniowe

Psychodietetyka – Sposoby myślenia a zachowania żywieniowe

Jak często wiążemy codzienne zachowania żywieniowe z pojawiającymi się w naszej głowie myślami? Raczej rzadko, prawda?

Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej – to ciekawa i bardzo istotna pod względem realizacji dietetycznych celów kwestia. Szczególnie, jeśli planujemy zmienić nawyki lub zredukować masę ciała, a dotychczasowe próby kończyły się spadkiem motywacji lub przerwaniem diety.  Jeśli odnajdujesz siebie w powyższym opisie – być może ten artykuł pomoże Ci zrozumieć ten mechanizm i osiągnąć wymarzone efekty!

Wszystkie nasze działania – nie tylko związane z odżywianiem – zawsze (w sposób uświadomiony bądź nie) stanowią następstwo poprzedzających je myśli i emocji. To właśnie one w znacznym stopniu decydują o naszym nastroju, samopoczuciu i sposobie reagowania na codzienne sytuacje. Sprawdźmy, co możemy zrobić, aby zwiększyć szansę na powodzenie naszej zmiany poprzez skuteczny wpływ na sposób myślenia i nastawienie.

MYŚLI → EMOCJE/UCZUCIA → ZACHOWANIE

Większość osób stosujących dietę prawdopodobnie nie raz doświadczyło myśli „Nie uda mi się, nie dam rady, to nie dla mnie” lub „Mam za słabą wolę, nie poradziłam sobie w 100 %, więc jestem do niczego, to bez sensu”. Co dzieję się w naszym organizmie w momencie wystąpienia takich myśli? Naturalnie pojawiają się negatywne emocje: frustracja, złość na siebie, napięcie, stres. Następuje spadek energii. Co wtedy robimy?

Opisana sytuacja jest trudna, nieprzyjemna, szukamy więc sposobu na złagodzenie napięcia i.. sięgamy po coś słodkiego. Humor poprawia się na chwilę, pojawia się silniejsze uczucie bezradności i frustracji i błędne koło się zamyka. Czy brzmi to dla Ciebie znajomo? 

 

 

Negatywne myśli wywołały lawinę emocji, poczucie winy, one z kolei doprowadziły do wystąpienia niepożądanego zachowania. W taki sposób powstaje i utrwala się schemat działania.

Skuteczna zmiana nawyków i odchudzanie wymagają regularnej pracy z myśleniem – o sobie, diecie oraz poznawania i modyfikacji własnych schematów myślę-czuję-działam.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku mechanizmu zajadania emocji. Jak to zrobić?

Sposoby, które warto wypróbować:

1. Obserwuj np. prowadząc dzienniczek pojawiające myśli i zachowania. Czy zauważasz pewne związki, powtarzalne schematy? Ich uświadomienie ułatwi Ci skuteczny wpływ. Na najczęściej pojawiające się negatywne myśli stwórz inną myśl, którą możesz powtarzać sobie w trudnej sytuacji.

2. Stale dziel się z z dietetykiem swoimi przekonaniami i myślami odnośnie odchudzania, diety oraz emocjami i uczuciami. Pracuj nad czarno-białym myśleniem i unikaj perfekcjonizmu – każdemu zdarzają się wpadki i spadki motywacji – to naturalne i nie przekreśla wszystkich działań. Staraj się zachować zdrowy rozsądek – wybierz się na trening i stwórz plan na kolejne dni.

3. Szukaj konstruktywnych sposobów rozładowania stresu, napięcia i stosuj je jako zamiennik jedzenia słodyczy. Dbaj o codzienny relaks i ucz się asertywności.

4. Zaakceptuj swoje ciało – dbaj o nie i unikaj negatywnych myśli i emocji w stosunku do siebie. Podjęcie diety traktuj jako wyraz troski o nie i sposób na realizację celu, a nie walki ze sobą. Myśl dobrze o sobie i o jedzeniu.

5. Pamiętaj, żeby dbać o swoją motywację na każdym kroku.

 

Dzień dobry, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie, zachęcamy do kontaktu