Rola dietetyka w terapii zaburzeń odżywiania

Rola dietetyka w terapii zaburzeń odżywiania

Poznaj rolę kompleksowego wsparcia w terapii zaburzeń odżywiania

 

Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, BED, inne) zaliczane są do chorób psychicznych, które wymagają kompleksowego leczenia. Ich przyczyny oraz mechanizmy powstawania nie są do końca poznane. Wyniki badań wskazują, że na ich wystąpienie wpływają m.in. cechy osobowości, doświadczenia oraz czynniki biologiczne i środowiskowe.

KOMPLEKSOWE WSPARCIE

Jednoczesne prowadzenie pacjenta przez dietetyka, psychologa i lekarza ma ogromne znaczenie dla sukcesu przebiegu procesu terapeutycznego.

Również wsparcie rodziców/ opiekunów odgrywa tu ważną rolę. Często terapia zaburzeń odżywiania u dziecka stanowi trudny okres zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Pojawiają się liczne emocje, poczucie winy i obawy. Szczególnie ważna jest edukacja i rozwijanie świadomości w zakresie mechanizmów zaburzeń i właściwej pomocy.

Przede wszystkim należy uzyskać informacje odnośnie zaburzeń i ich leczenia, oraz wspierać w terapii dietetycznej i psychologicznej. Pomocne działanie w postaci wspólnego realizowania zaleceń dietetyka, rozmowy, połączone z wyrażaniem zrozumienia są bardzo istotne.

O zaburzeniach odżywiania mówi się „Tu nie chodzi o jedzenie” i częściowo jest to prawdziwe stwierdzenie – główna przyczyna dotyczy podłoża psychicznego. Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mają jednak zaburzony metabolizm, niedobory składników odżywczych, liczne objawy i pogorszone wyniki badań. Dotyczą ich również niewłaściwe sposoby myślenia o jedzeniu, brak umiejętności komponowania właściwych posiłków. Dlatego w skutecznej terapii oraz wzmocnieniu stanu organizmu osoby chorej tak ważna jest rola dietetyka.

 

JAK MOŻE POMÓC DIETETYK?

 Kluczowymi działaniami w zakresie pomocy dietetyka są:

  • Edukacja na temat zasad prawidłowego odżywiania,
  • Przeprowadzenie dokładnego wywiadu,
  • Opracowanie indywidualnego planu dietetycznego,
  • Praca nad schematami i sposobami myślenia związanymi z jedzeniem,
  • Regularne spotkania i wsparcie w procesie,
  • Nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
  • Edukacja rodziców i bliskich – przekazanie praktycznych informacji odnośnie konstruktywnego wsparcia.

 

WAŻNE! Należy pamiętać, że prowadzenie osoby z zaburzeniami odżywiania przez dietetyka wymaga potwierdzenia od lekarza, że nie ma konieczności leczenia szpitalnego. Po hospitalizacji również warto zgłosić się do gabinetu dietetycznego, aby utrzymać efekty i uzyskać dodatkowe wsparcie.

 

JAK MOŻEMY CI POMÓC?

        Jeśli podejrzewasz, że anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie, bigoreksja mogą dotyczyć Ciebie – zapraszamy do kontaktu. 

Jesteśmy zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Oferujemy opiekę dietetyczną, ułożenie i modyfikowanie planu, pracę z przekonaniami, motywacją, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Współpracujemy z osobami w trakcie terapii – z pacjentami i ich rodzicami. Działamy kompleksowo, wykorzystując wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Zapraszamy na spotkania w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze.

 

JEŚLI JESTEŚ RODZICEM…

Zapraszamy Państwa na spotkania, w ramach których prowadzimy edukację w zakresie choroby i pokazujemy, jak mądrze wspierać dziecko w procesie zdrowienia. Istnieje możliwość towarzyszenia mu w konsultacjach bądź umówienia się na indywidualne spotkania dla rodziców i bliskich. Oferujemy również wsparcie psychologiczne.

 

Dzień dobry, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie, zachęcamy do kontaktu